Zadania Sekcji ds. przeciwdziałania przemocy
Pracownicy socjalni sekcji ds. przeciwdziałania przemocy przyjmują zgłoszenia dotyczące przemocy domowej, diagnozują sytuację, potrzeby i zasoby osoby doznającej przemocy domowej, wszczynają procedurę „Niebieskie Karty”.
Pracownicy udzielają kompleksowych informacji o:
- możliwościach uzyskania pomocy, w szczególności psychologicznej, prawnej, socjalnej i pedagogicznej, oraz wsparcia, w tym o instytucjach i podmiotach świadczących specjalistyczną pomoc na rzecz osób doznających przemocy domowej
- formach pomocy małoletnim doznającym przemocy domowej oraz o instytucjach i podmiotach świadczących tę pomoc
- możliwościach podjęcia dalszych działań mających na celu poprawę sytuacji osoby doznającej przemocy domowej
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 września 2023r., pracownicy socjalni organizują niezwłocznie dostęp do pomocy medycznej, jeżeli wymaga tego stan zdrowia osoby doznającej przemocy domowej, zapewniają osobie doznającej przemocy domowej, w zależności od potrzeb, schronienie w całodobowej placówce świadczącej pomoc, w tym w szczególności w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla osób doznających przemocy domowej lub innej placówce, w tym prowadzonej przez organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Pracownicy sekcji biorą udział w opracowaniu przez grupę diagnostyczno-pomocową indywidualnego planu pomocy, podejmują działania mające na celu zapobieganie zagrożeniom mogącym występować w środowisku domowym, w szczególności składają systematyczne wizyty sprawdzające stan bezpieczeństwa osoby doznającej przemocy domowej, w zależności od potrzeb określonych przez grupę diagnostyczno-pomocową, mogą prowadzić rozmowy w szczególności o prawnokarnych konsekwencjach stosowania przemocy domowej oraz informują osobę stosującą przemoc domową o możliwościach podjęcia leczenia lub terapii, udziału w programach korekcyjno-edukacyjnych lub programach psychologiczno-terapeutycznych dla osób stosujących przemoc domową. Ponadto pracownicy socjalni sekcji ds. przeciwdziałania przemocy współpracują z Zespołem Interdyscyplinarnym w Gorzowie Wielkopolskim, inicjują działania profilaktyczne z zakresu przemocy domowej, prowadzą obsługę administracyjno-biurową w zakresie procedury „Niebieskie Karty”, sporządzają sprawozdania w zakresie zadań powierzonych sekcji.
Kontakt
Sekcja do spraw przeciwdziałania przemocy ul. Jagiełły 7 tel. 95 715 13 33 (pokój nr 11) tel. 95 715 13 36 (pokój nr 12) e-mail: sekcja.przemoc@gcprgorzow.pl |
Poradnictwo psychologiczne
Poradnictwo realizowane jest poprzez procesy diagnozowania, profilaktyki i terapii w siedzibie GCPR przy ul. Jagiełły 7.
Poradnictwo świadczone jest w godzinach pracy GCPR:
7:30 – 15:30 – poniedziałek, środa, czwartek
7:30 – 16:30 – wtorek
7:30 – 14:30 – piątek
Rodzinom dotkniętym problemem przemocy domowej wsparcia udziela specjalista z dużym doświadczeniem w pracy z osobami doznającymi przemocy.
W celu skorzystania z poradnictwa psychologicznego w Gorzowskim Centrum Pomocy Rodzinie wymagane jest uzyskanie skierowania do psychologa od pracownika socjalnego oraz wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu ustalenia terminu spotkania.