Beneficjenci:
Osoby starsze mieszkające w Gorzowie Wielkopolskim. Borykający się z problemem chorób otępiennych i niepełnosprawnością .
Cel główny:
wzmocnienie funkcji poznawczych oraz integracja.
Cele szczegółowe:
- terapia funkcji poznawczych,
- poprawa samopoczucia,
- nawiązanie nowych relacji społecznych.
Działania:
- warsztaty z terapii zajęciowej,
- muzykoterapia,
- zajęcia kosmetyczne i relaksujący masaż dłoni,
- wieczorek muzyczno-taneczny.
Termin realizacji:
marzec – maj 2019
———————————————————————————————-
27 marca br. miało miejsce pierwsze spotkanie w ramach projektu socjalnego „OtępieNIE nie znaczy odrzuceNIE”.
Spotkanie odbyło się w sali przy ul. Drzymały 10, udostępnionej na potrzeby projektu przez Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Uczestnicy zostali zapoznani z ideą dogoterapii: czemu służy, jakie są zalety terapeutyczne kontaktu z psem. Dowiedzieli się również kto może skorzystać z dogoterapii, jakie psy mogą w niej uczestniczyć i jakie muszą mieć umiejętności. Dzięki uprzejmości właścicielki firmy „Czeko-Laki-Team Dogoterapia Jolanta Szarek-Rój” seniorzy mogli również poznać dwa wspaniałe psy, które na co dzień pomagają osobom potrzebującym terapii. Spotkanie z przemiłymi psami przyniosło dużo radości uczestnikom, jak i prowadzącym projekt pracownikom socjalnym.
3 kwietnia w siedzibie GCPR przy ul. Jagiełły 7 odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu socjalnego „OtępieNIE nie znaczy odrzuceNIE”. Tym razem uczestnicy projektu uczestniczyli w zajęciach z terapii zajęciowej. Tematem przewodnim warsztatu były święta Wielkanocne. Pod kierunkiem nauczycieli i uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „MEDYK” powstały piękne wiosenne bukiety z bibuły oraz stroiki wielkanocne. Warsztaty mogły się odbyć dzięki wsparciu firmy „Products” Romaniszyn i Romaniszyn s.j. z Gorzowa Wlkp. oraz Pani Małgorzaty Strychaluk, którzy nieodpłatnie przekazali produkty do przeprowadzenia zajęć.
12 kwietnia, podczas kolejnego spotkania w ramach projektu „OtępieNIE nie znaczy odrzuceNIE”, uczestniczki miały możliwość zadbania o swoje dłonie. Uczennice Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „MEDYK” proponowały wykonanie zabiegów parafinowych, masaży dłoni oraz manicure, z których wszystkie panie z przyjemnością skorzystały. Zabiegi wykonywane były w siedzibie Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie, a czas spotkania umilała muzyka oraz słodki poczęstunek.
10 maja br. odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektów socjalnych „Bliżej siebie – Razem łatwiej” oraz „OtępieNIE nie znaczy odrzuceNIE”.
Stanowiło ono podsumowanie projektów i było okazją do wspomnień związanych z przebiegiem projektu. Podczas prezentacji zdjęć z poszczególnych zajęć, uczestnicy dzielili się swoimi refleksjami dotyczącymi kolejnych spotkań. Ze szczególną sympatią powitane zostały zdjęcia przemiłych psów terapeutów, z którymi mieli okazję zapoznać się podczas pierwszego warsztatu. W miłej atmosferze, przy słodkim poczęstunku i muzyce, uczestnicy obu projektów mieli okazję poznać się bliżej i podzielić wrażeniami. W spotkaniu wzięła udział Dyrektor GCPR – pani Beata Kulczycka.
Spotkanie było również okazją do złożenia podziękowań partnerom projektu oraz sponsorom. Na zakończenie seniorzy otrzymali podarki w postaci pledów polisensorycznych, które zostały uszyte przez Zespół Szkół Odzieżowych im. Krzysztofa Kieślowskiego w Gorzowie Wlkp. Materiały niezbędne do ich uszycia zostały podarowane przez Sklep z tkaninami „Bławatek” oraz Hurtownię Tkanin „Plus”.
10 maja 2019 r. zakończyły się projekty socjalne „Bliżej siebie – Razem łatwiej” oraz „OtępieNIE nie znaczy odrzuceNIE”.
Organizatorzy projektów składają serdeczne podziękowania partnerom i sponsorom, dzięki którym wszystkie założenia projektów mogły zostać zrealizowane:
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ,,Medyk”
- Czekolakiteam Pani Jolanta Szarek – Rój
- Aleksandra Foszcz ,,ARF”WT Gorzów
- Joanna Gusiew
- Inter -Pap Hurtownia Papiernicza
- Products Romaniszyn i Romaniszyn Sp. J
- Zespół Szkół Odzieżowych
- Bławatek Sklep z tkaninami
- Hurtownia Tkanin „Plus” Maciej Plust, Andrzej Dominiak
- Jazz Club pod Filarami
- Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych ,,Start”
- TEB Edukacja
- Stowarzyszenie Pracowników Służb Społecznych „Krąg”
- Pani Anna i Pan Mariusz Menteccy,Hurtownia warzyw i owoców
- Jadwiga Wawrowska
- Małgorzata Strychaluk