Wspólnie o usługach społecznych
Mieszkańcy Gorzowa oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych od 7 do 28 maja mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych Lokalnego Planu Deinstytucjonalizacji Usług Społecznych dla Miasta Gorzowa Wielkopolskiego na lata 2026 – 2028. W ten sposób wspólnie możemy udoskonalić dokument, dzięki czemu proponowane w nim rozwiązania będą lepiej odpowiadać potrzebom społeczności.
Czym jest deinstytucjonalizacja?
To proces przejścia od opieki instytucjonalnej do usług świadczonych w społeczności lokalnej. Pozainstytucjonalne usługi społeczne mogą być alternatywą dla osób wymagających wsparcia, pozwalając na pozostanie wielu osób niesamodzielnych w dotychczasowym środowisku, odsuwając w czasie – bądź całkowicie – konieczność umieszczenia w placówkach z całodobową opieką.
Jak można wziąć udział w konsultacjach?
Wypełniając formularz dostępny:
- papierowo – w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta przy ul. Sikorskiego 4 oraz siedzibie Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Walczaka 42, blok 2
- elektronicznie – na stronie gorzow.wdialogu.pl/konsultacje
Biorąc udział w:
- spotkaniu konsultacyjnym, które odbędzie się 13 maja, w godz. 17:00 – 19:00, w Lamusie przy ul. Sikorskiego 5
- dyżurze konsultacyjnym, który odbędzie się 20 maja, w godz. 17:00 – 19:00, w Lamusie przy ul. Sikorskiego 5.
Lokalny Plan Deinstytucjonalizacji Usług Społecznych dla Miasta Gorzowa Wielkopolskiego na lata 2026 – 2028 to ważny dokument, którego celem jest zdefiniowanie niezaspokojonych potrzeb społecznych w naszym mieście oraz optymalne zaplanowanie rozwoju usług, które będą dla nich odpowiedzią. Szczególnie istotny w tym procesie jest głos organizacji pozarządowych, które na co dzień działają blisko mieszkańców i doskonale znają ich potrzeby. Dlatego też konsultacje w tej sprawie są prowadzone również z ich przedstawicielami.
Wydział Konsultacji, Rewitalizacji i Współpracy z NGO na podstawie informacji z Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie
grafika: Jan Wojtanowski